Příčina chrápání

Autor článku: Asonor

Většina lidí ví, že příčinou chrápání je určitý stupeň omezení dýchacích cest, ke kterému dochází během spánku. Pravou příčinou chrápání bývá ve skutečnosti to, co toto omezení způsobuje.

ChrápáníČástečné omezení dýchacích cest během spánku způsobuje tkáň měkkého patra, respektive její ochablost. V tom tkví podstata chrápání, přičemž vznik tohoto stavu má několik příčin.

Genetické příčiny
Příčina chrápání je nejčastěji daná tím, že je oslabený svalový tonus horních cest dýchacích. V tomto případě je používání spreje proti chrápání velmi efektivní, chrápání může úplně zamezit.

Nadváha
Výše popsaný stav se však zhoršuje tím, když dotyčný má problémy s nadváhou, protože nežádoucí tukové vrstvy se ukládají také mezi svalstvo hltanu a sliznici. Tak se prostor pro proudění vzduchu omezuje ještě více, a tím dříve se objevují problémy s chrápáním.

Organické změny
Příčinou chrápání může být také organická změna, zkřivení nosní přepážky, jakož i zduřelé nosní mandle. Další příčinou může být také nesprávně vyvinutá čelist, když je její spodní část posunutá více dozadu. To rovněž omezuje dýchání během spánku.

Chemikálie
Stává se také to, že chrápání má chemické příčiny, tedy že ochabnutí svalstva horních cest dýchacích je způsobené určitou chemikálií, která se dostala do organismu. Mohou to být různé léky, látky na povzbuzení anebo utlumení organismu anebo prášky na spaní. Do této kategorie patří i nadměrné užívání alkoholu anebo omamných látek.

Kouření
Méně často se mluví o tom, že příčinou chrápání může být také kouření. Krční sliznice kuřáka je více zduřelá než u nekuřáka, což rovněž přispívá k zúžení prostoru pro proudění vzduchu. Někdy mohou u silných kuřáků vzniknout i zánětlivé procesy, což bývá rovněž příčinou chrápání. V takovém případě je vhodné kouření omezit, anebo s ním přestat úplně. To může v příznivém případě už v průběhu několika týdnů vyřešit problém s chrápáním, respektive odstranit poruchy spánku.

Alergie
Další příčinou chrápání může být jednoznačně alergie - působením alergenů může docházet k zánětu nosní sliznice, což samozřejmě průchodnost dýchacích cest rovněž zužuje.

Nebezpečí kumulace
Chrápání nebývá obvykle zapříčiněno pouze jediným faktorem, ale několika vlivy současně, a to představuje možnost dalších komplikací. Nejčastějším případem kumulace příčin chrápání bývá nadváha kombinovaná s nadměrným užíváním alkoholu, respektive s kouřením. V takovém případě při řešení problému s chrápáním už nevystačíme s používáním spreje proti chrápání, ale zároveň musíme podniknout i kroky pro omezení těchto dalších nepříznivých vlivů.

Pokud byste chtěli číst články související s tímto tématem, klikněte na klíčová slova: Léčba chrápání | Nebezpečí chrápání

Sleva na startovacího balíčku

V případě požadavku na slevu startovacího balíčku klikněte zde.

Pokud se chcete dočíst víc o daném tématu, prosím klikněte na slovo

Další zajímavé články

Zákaznický servis

V případě jakýchkoliv otázek mě můžete kontaktovat na: servis@asonor.org
+420 24 601 9655
v čase 8:00-16:30

Asonor® proti chrápání
Asonor® proti chrápání

Zbavte se chrápání jednou pro vždy.
Zlepšete kvalitu Vašeho života

Garance vrácení peněz

Dánský vynález