Nebezpečí chrápání

Autor článku: Asonor

Chrápání představuje pro většinu lidí pouhou nepříjemnost, zejména pokud jde o manžele, spolubydlící, ovšem bohužel je v současnosti málokomu známo, že tato porucha spánku může být nebezpečná.

ChrápáníChrápání je v podstatě porucha dýchání, k níž dochází během spánku, a která může být pro organismus v některých případech nebezpečná. Pokud se u postiženého člověka vytvoří sevření v krku, vzduch se jen obtížně dostává přes hrtan do plic. To způsobuje, že hlasivky se zachvějí, což doprovází známý zvukový efekt - chrápání.

Ve vážnějších případech může chrápání způsobit výpadky dýchání, přičemž chrápající se až minutu nenadechne, následně se vzbudí a lapá po dechu. Někdy se takovéto výpadky dýchání kvůli chrápání mohou zopakovat za jednu noc i stokrát.

Důsledkem toho je chronická nevyspalost, což způsobuje snížení funkčnosti imunitního systému organismu. Často si lidé vůbec neuvědomují, že důvodem jejich stálé únavy je právě chrápání.

U tohoto stavu mohou nastat i závažnější komplikace. Když během spánku nemá lidské tělo dostatek kyslíku, tak klesá hladina kyslíku v krvi a zároveň stoupá hladina oxidu uhličitého a adrenalinu. V mnoha případech je příčinou hypertenze, zrychlený tep, porucha srdcového rytmu a může to způsobit rovněž psychické problémy. Zároveň je podstatné i to, že ztráta mozkových buněk, jakož i jejich regenerace úzce souvisí s vyváženým přísunem kyslíku, přičemž narušení přísunu kyslíku zaviněné nočním chrápáním přináší zmatek, nerovnováhu a v těžkých případech může vést až k mozkové mrtvici.

Pokud byste chtěli číst články související s tímto tématem, klikněte na klíčová slova: Když chrápe dítě | Příčina chrápání

Chrápání se velmi dlouho nepovažovalo za onemocnění, dokonce i podle lékařů to byla pouhá nepříjemnost. V posledních letech však výzkum prokázal, že v důsledku chrápání mohou v těle nastat zdravotní komplikace. V tisku byla o významu center spánku zveřejněná řada článků, které pomohou určit závažnost chrápání, stejně jako i jeho důvody.

Přežité názory, že chrápání není nebezpečné, pouze nepříjemné, dodnes přetrvávají, a většina lidí se s touto skutečností nesvěří ani svému lékaři. I navzdory tomu, že lékař by pomocí této informace jednodušeji stanovil diagnózu v případě určitých nemocí a bylo by možné určit potřebná preventivní opatření.

Málokdo ví, že chrápání může být také příznakem skryté choroby, takže je jednoznačně lepší poznat důvod chrápání, protože ve většině případů je možné proti chrápání účinně bojovat.

Většinou je chrápání důsledkem nevhodného životního stylu (obezita, spánek ihned po nasycení, dále kouření, alkohol atd.), ale chrápání se vyskytuje také u 10 % dětí, z čehož jednoznačně vyplývá, že na příčině mohou být rozličné faktory.

Chrápání může vést k závažným zdravotním komplikacím. Existuje čím dál více účinných metod pro zabránění chrápání, určitě se proto vyplatí udělat něco pro jeho zabránění.

Sleva na startovacího balíčku

V případě požadavku na slevu startovacího balíčku klikněte zde.

Pokud se chcete dočíst víc o daném tématu, prosím klikněte na slovo

Další zajímavé články

Zákaznický servis

V případě jakýchkoliv otázek mě můžete kontaktovat na: servis@asonor.org
+420 24 601 9655
v čase 8:00-16:30

Asonor® proti chrápání
Asonor® proti chrápání

Zbavte se chrápání jednou pro vždy.
Zlepšete kvalitu Vašeho života

Garance vrácení peněz

Dánský vynález